Intrebari Zmodeler

« Older   Newer »
  Share  
Stefan`
view post Posted on 15/12/2012, 15:47




Cand intalniti vreo problema in zmod o puneti aici .
 
Top
-CLD- Vos
view post Posted on 26/12/2012, 17:11




E vorba de zmodeler 3 , nu stiu unde sa intru sa ii dau stored values , daca stie cineva va rog sa imi zica , doar asta imi mai trebuie ca sa imi mearga camionul , cine stie sa imi zica si mie va rog!
 
Top
Danutz_69
view post Posted on 27/12/2012, 00:32




daca e ca in zmodul dinainte poate te pot ajuta. sau macar, da-mi team si vedem despre ce este vorba
 
Top
-CLD- Vos
view post Posted on 27/12/2012, 09:58




Dane am incercat si eu ca in zmodul dinainte dar nu e asa....
 
Top
Danutz_69
view post Posted on 27/12/2012, 12:11




nici tutoriale ceva nu sunt?
 
Top
-CLD- Vos
view post Posted on 27/12/2012, 13:50




Sunt cateva dar nu cea ce imi trebuie mie , pana la urma am reusit , dar am facut doar un proiect de proba , adica am luat ivecoul jocului , iam pus un fanion si o placuta si asta mi-a dat incredere si acum convertesc un camion si cred ca va iesi... Am invatat destule azi , ca sa ti se miste cabina cand pui frana trebuie sa ii dai attach la toata si ii dai un nume... Daca reusesc revin cu poze la 3d showroom
 
Top
Danutz_69
view post Posted on 28/12/2012, 14:33




asteptam cu nerabdare
 
Top
Vlad.
view post Posted on 7/1/2013, 17:22




Baieti , mie cand intru in zmod 2.2.4 import un camion , ori ce camion misc putin de el , e un fel de lag, merge in reluare am facut setarile mici tot la fel, nu stiti de ce?
 
Top
view post Posted on 12/2/2013, 07:35

Hi!

Group:
Member
Posts:
3,073
Location:
Bucuresti

Status:


Neata..stiu ca suna extrem de prostesc..dar imi poate explica si mie cu pot textura o piesa in zmod3..nu este ca`n zmod2 :|..si chiar nu-mi dau seama ce si cum..
 
Top
Bogdan.
view post Posted on 12/2/2013, 11:47




Dai pe perspective , selectezi piesa si in dreapta ai properties ... De acolo e ca la Zmod2
 
Top
andym09
view post Posted on 17/2/2013, 12:35




Salut!
Stiu ca sunt nou pe forum, si probabil nu va grabiti sa ajutati utilizatorii noi, dar sper ca se va indura cineva si pentru mine.
Poate intrebarea mea va fi banala, insa sunt programator, nu designer 3d.

Ideea este ca am nevoie sa export niste camioane din PMG in 3DS, si nu-mi iese...
Am incercat cu camioanele stock din ETS.
Din cate am inteles, trebuie sa fac modelul 3d sa fie dintr-un singur obiect.
In ZModeler 1 era simplu, selectam tot ce aveam de lipit (eventual tot camionul/masina) intram la create -> Unite, si asta era tot.
Insa din cate am observat, in ZModeler2 s-au complicat cum nu se poate mai mult... am reusit sa fac ceva cu modify -> attach, dar e extrem de dificil.
Tre` sa ma duc de pe o un obiect pe altul sa le lipesc, si tot asa pana-l fac dintr-un singur obiect.
Faza e ca este munca de chinez batran, sa nu mai spun si de faptul ca unele obiecte suprapuse de altele nici macar nu le pot selecta.
Nu se poate printr-o metoda mai simpla?
Sau o oricare metoda sa export camioanele complete in 3ds.

Merci!
 
Top
-CLD- Vos
view post Posted on 20/2/2013, 13:59




La faza cu attach in zmodeler3 , nu , asta e singura solutie ... stiu ca e greu si eu am patit la fel dar intr-o ora am terminat totul!
La 3ds la export nu te pot ajuta eu... acolo e complicat cu exportul ... eu cand lucram cu 3dsul , dupa ce terminam proiectul il converteam in z3d si il exportam in zmod
 
Top
Robert`
view post Posted on 19/3/2013, 08:16




Am si eu o problema.
Folosesc zmodeler 2.2.2 si imi da eroare in log la export in funtie de ce pun la variant in definitie.
Daca pun a imi da asta: [model] Unknown variant name 'a' on model '/vehicle/truck/scania/truck.pmd'
Daca pun b imi da asta: [model] Unknown variant name 'b' on model '/vehicle/truck/scania/truck.pmd'
Daca pun c imi da asta: [model] Unknown variant name 'c' on model '/vehicle/truck/scania/truck.pmd'
 
Top
Danutz_69
view post Posted on 19/3/2013, 09:23




Este din definitie. La definitie e un punct undeva unde scrie variant : trb sa pui Default.
 
Top
Robert`
view post Posted on 19/3/2013, 12:57




Am rezolvat, doar ca acum se vad numai rotile.
 
Top
16 replies since 15/12/2012, 15:47   486 views
  Share