Hartl Trans, informatii utile angajari

« Older   Newer »
  Share  
radulescu ilie
view post Posted on 2/1/2016, 17:45




buna colegi, se mai fac angajari la Hartl?
 
Top
cristi3
view post Posted on 4/1/2016, 12:34




buna ziua, imi poate spune cineva unde au HARTL garajul/parcul auto in timisoara?
 
Top
adrian24
view post Posted on 29/1/2016, 06:25




sal colegu in timisoara nu este garaj doar birouri garaj este in austria. un prieten deal meu a depus dosarul la ei. astapta sa il cheme. 600 euro pe luna plus ceva bonus daca sta 8 saptamani pe camion pana devine titular. o sa incerc sa merg si eu la ei dupa ce imi iau atestatul
 
Top
Robert Radu
view post Posted on 4/2/2016, 22:25




Am lucrat la Hartl aproape 2 luni. Nu se merita! Pt 600E nu merita sa pleci 2 luni de acasa. Am fost in Anglia de vreo 5 ori si m-am intalnit cu alti soferi de Tir, 2700, 2800 E salar. E adevarat ca erau angajati pe Belgia, Germania. Dar oricum e bataie de joc. Ce pot sa spun de ei, e ca macar la capitolul bani sunt corecti. Lucrezi 2 zile, itio dau 40 E.
 
Top
alx1
view post Posted on 20/2/2016, 01:36




stiti cumva angajeaza si cu cazieru judiciar patat ?
 
Top
andone1
view post Posted on 4/5/2016, 16:07




ce a mai tepara firma am lucrat 2 luni pe 500 de euro am facut 45000 km .
 
Top
Mihai01428
view post Posted on 5/5/2016, 19:03




Hartl sunt OK. Angajeaza saptamanal. Se plateste la timp, nu se trage bani pentru avarii doar pentru trasee gresite-consum. Dupa doar cateva luni ajungi sa castigi peste 1300 Euro. Daca esti capabil serios (duci cursa la timp, nu faci accidente, nu furi) nu ai probleme. Doar ca dupa un timp trebuie sa pleci. Nu o sa rezisti psihic! I-ti vor da de inteles ...! Trebuie sa fii retardat mintal sa nu-ti dai seama de ce se intampla injurul tau, sau incapabil sa-ti gasesti alt loc de munca!
 
Top
Coco
view post Posted on 28/6/2016, 12:40




salutare colegii !
de emamatitrans stie cineva ceva??
 
Top
Coco
view post Posted on 30/6/2016, 11:14




nimeni nu a auzit de firma asta ???
EMAMATI TRANS SRL din Vatra Dornei
efectueaza transporturi tip container in Suedia

astept ca mai curand un raspuns de la cineva care stie mai multe despre ei, in special legat de seriozitate si de plata salariilor.

multumesc !!!
 
Top
Coco1
view post Posted on 30/7/2016, 13:44




Revin cu amanunte dupa un sejur de 2 saptamani de proba la aceasta EMAMATI TRANS SRL din Vatra Dornei, sejur suportat de mine integral aprox 500€...
La angajare iti prezinta cel mai perfect loc de munca si ca e simplu si ok transportul de containere, dar in realitate treburile stau cu totul altfel.
In primul rand nu iti spune nimeni nimic de faptul ca se trage link... Ce este link-ul? Pentru ca sunt sigur ca multi dintre voi nu au auzit de asa ceva, asa cum nici eu nu auzisem pana sa ajung acolo, este o semiremorca de 11-12 m lungime care in partea din spate are o cupla asa cum are capul tractor, ea se leaga de capul tractor, iar la randul ei, de ea se leaga un sasiu (o semiremorca normala) rezultand un ansamblu de 27 m lungime si cu 2 puncte de rupere. Mentionez ca acest ansamblu este legalizat doar pentru Norvegia, Suedia si Danemarca, iar pregatirea unui sofer profesionist dureaza 3 ani. In Danemarca unde sindicatul soferilor profesionisti este puternic tractarea link-ului este interzisa soferilor care nu au obtinut permisul in una din cele 3 tari (Norvegia, Suedia, Danemarca).
In al doilea rand in cea mai lejera zi sunt 4 cuplari si 4 decuplari fie sasiu sau ansamblu complet link + sasiu.
In al treilea rand se lucreaza cu o aplicatie instalata pe telefonul de servici unde trebuie sa treci ficare pas al cursei in timp real, in care de asemenea primesti informatii despre codul containerului si referinta (visit cod) de intrare in port, aplicatie care este destul de complexa, asa ca daca nu le ai cu tehnologia este destul de dificil. In cazul in care ai si link-ul dupa tine toate informatiile despre incarcatura de pe link le primesti prin sms, iar link-ul il ai dupa tine in proportie de 70% din timpul de lucru.
In al patrulea rand pentru soferii incepatori nu va amagiti ca e container si se incarca si descarca cu macaraua, pentru ca asta se intampla doar in port, in rest se face trasul la rampa. Iar cand ai de tras in rampa 27 m cu doua puncte de rupere, este o provocare si pentru soferii experimentati. In mers ansamblul este instabil si trebuie tot timpul sa faci ajustari pentru pastrarea benzii si sa urmaresti oglinzile pentru a nu agata pe cineva in trafic, la lungimea asta daca agati un autoturism cu partea din spate nici nu iti dai seama.
In al cincilea rand sunt cativa soferi care se drogheaza si aici nu ma refer ca fumeaza iarba in timpul liber, trag prafuri pe nas, iar de multe ori fac asta in pauza de 45 min, dupa care se pun la drum, iar daca ai norocul meu sa nimeresti cu unul din asta nu inveti nimik, eu am stat cu unul din asta o saptamana jumatate pe cabina, dupa care am nimerit cu un baiat care nu consuma droguri, dar care cred ca avea probleme cu nervii pentru ca tipa intr-una...
In mare cam astea sunt principalele lucruri pe care angajatorul nu le pomeneste si pe care le descopri cand ai ajuns acolo si este prea tarziu...
Un alt aspect este pretul mancarii, care este de 3 ori mai mare ca in Romania si restul Europei, iar in unele cazuri cum este painea si mai mare, o paine costa 20 SEK, in lei inseamna 10 LEI.
 
Top
mihai cod
view post Posted on 30/7/2016, 21:25




Hartl a modifcat salariul. a mai auzit cineva? soferi incepatori 20 euro pe zi + salariul pe romania. si pentu titulari e tot la zi.
 
Top
Gabriel3
view post Posted on 2/8/2016, 13:00




Da a modificat de la 1 august , se da la soferi a care erau cu 7 centi - 40E pe zi ...pana la 55E ( cei mai vechi ) plus salariul pe tara , iar la incepatori 20E plus salariu pe tara ...
 
Top
valy2
view post Posted on 30/1/2017, 15:10




salut am vb cu ei i miau spus salariul de baza din ro si 20e pe zi diurna acu nu stiu daca palteste diurna de luni pana duminica am intrebat cat ma tin pe banii astia si a zis ca depinde de mine dar nu stiu mai mult ca depinzi e titular sau te pun la proba sa devii titular ca sa incepi si tu sa castigi oricum daca vreun coleg imi poate spune ceva in sensul asta ai multumesc
 
Top
72 replies since 15/12/2012, 16:57   46073 views
  Share